23.01.2008      Prawda za wszelką cenę!/?

19:30

Prawda za wszelką cenę!/?
— dr Jerzy Bukowski28.10.2007      Białoruś nieznana

09:30

Białoruś nieznana
— dr Jerzy Gordziejew

nagranie — odtwarzaj / pobierz (11.2 Mb)

11:00

Białoruska poezja - klejnot literatury europejskiej
— dr Dzmitry Kliabanau

nagranie — odtwarzaj / pobierz (14.1 Mb)21.04.2007      Rosja

Rosja - nie tak odległa, a jakże inna... By uporządkować i zrozumieć lepiej to, co na jej temat wiemy z bieżących doniesień medialnych, proponujemy dwa szkice: najpierw ideowe tło rosyjskiego widzenia Zachodu, potem zaś diagnostyczną mapę aktualnych problemów polityki zagranicznej Rosji w stosunku do Europy Zachodniej. Czyli dwutakt taki, by nasze stereotypy z realiami skonfrontować... A nuż nie taka Rosja straszna?

10:00

Myślenie rosyjskie i jego rodowód
— dr hab. Joachim Diec

nagranie — odtwarzaj / pobierz (19.7 Mb)

11:30

Nowe Imperium Rosyjskie a Europa: współpraca, konkurencja, wrogość?
— dr Marek Czajkowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (30 Mb)31.03.2007      Egzystencja (z)globalizowana

Modne słowa dzielą zaskakująco podobny los: im więcej doświadczeń tłumaczą, tym bardziej same stają się mętne i niejasne... „Globalizacja” nie stanowi tutaj wyjątku: słowo na czasie, błyskawicznie zamieniające się w slogan, w magiczną formułę, w hasło otwierające bramy wszystkich tajemnic teraźniejszości i przyszłości. Podczas gdy jedni określają nim zbiór procesów masowego uszczęśliwiania ludzkości, to inni - np. Zygmunt Bauman - upatrują w nim wyrazu nieprzyjemnego poczucia „rzeczy wymykających się z rąk”. Dla nich pojęcie to przekazuje raczej nieokreślony, kapryśny i autonomiczny charakter świata i jego spraw, brak centrum, brak pulpitu operatora, zespołu dyrektorów, biura zarządu... Czy rzeczywiście mamy do czynienia z siłami anonimowymi, niezależnymi od woli i deklaracji jednostek i instytucji? Czy faktycznie globalizacja to to, co się z nami dzieje, wiodąc nas bez kompasu wgłąb bezdrożnej „dżungli wytworzonej”? I jaka jest (staje się?) nasza tożsamość w tym globalizującym się świecie?

10:00

Globalizacja a dylematy tożsamości kulturowych
— prof. Zdzisław Mach17.03.2007      Religia - współczesne wyzwania

Czy możliwa jest dziś dla religii trzecia droga - pomiędzy Scyllą fundamentalizmu a Charybdą sekularyzacji? Pobieżny rzut oka (na Europę choćby) podpowiadać może, że nie jest: wydaje się, iż w rozszalałym morzu zeświecczenia (zdającego się być końcem religii) ostać się mogą jedynie wyraziste skały zwartych struktur, totalnie spójne światopoglądy, zdecydowanie odcinające się od płynnej rzeczywistości rozmazanych granic. Stąd oczywiście rosnąca popularność ruchów tradycjonalistycznych, której spróbujemy się przyjrzeć na przykładzie współczesnego integryzmu rzymskokatolickiego. Ale okaże się również, że wszechobecna teza o jednoznacznej globalnej sekularyzacji nie jest bynajmniej bezdyskusyjna - być może religia wcale nie umarła, lecz... stała się niewidzialna?

10:00

Współczesny integryzm rzymskokatolicki
— dr Marcin Karas

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.5 Mb)

11:30

Polska w Europie: spór o sekularyzację
— prof. Irena Borowik03.03.2007      Islam

Temat-rzeka. Niezaprzeczalnie aktualny, wywołujący lawinę emocji, obrosły niezliczonymi uprzedzeniami, uproszczenianiami i stereotypami. Tymczasem jedyną drogą do sprostania współczesnym wyzwaniom jest otwarta i rzetelna debata nad różnicami - jej próbę podejmuje Dominikańska Szkoła Współczesności oraz „Teofil - pismo studiujących dominikanów”, którego najnowszy numer pt. „Czy należy bać się islamu?” będzie promowany podczas wykładów (www.teofil.dominikanie.pl).

10:00

Prawa człowieka w islamie na tle antropologii chrześcijańskiej i konwencji ONZ
— ks. dr hab. Krzysztof Kościelniak

11:30

Enkulturacja w świecie arabskim a wyzwania współczesności
— dr Ignacy Nasalski20.02.2007      Przewodnik po naszym podwórku - wystawa prac dzieci z Jasionki i Krzywego

:

Kolejny, choć zdecydowanie inny niż poprzednie, głos w temacie „Czas-przestrzeń-tożsamość”: w dniach 5-20.02 na klasztornych krużgankach proponujemy Państwu nietypową podróż - wyprawę w świat dzieci z postpegeerowskich wsi Jasionka i Krzywe w Beskidzie Niskim. O swoim podwórku, o miejscach i ludziach opowiadają one pracami, fotografiami i tekstami powstałymi podczas warsztatów plastycznych, jakie w roku 2004/05 przeprowadziła dla nich Anna Wiatr przy pomocy wielu dobrych ludzi, między innymi mieszkającego nieopodal Andrzeja Stasiuka. Gorąco polecamy!

:

W niedzielę 18.02, na krużgankach, po każdej Mszy św. będzie możliwość nabycia albumu, zawierającego szeroki wybór prac, zdjęć i tekstów stworzonych przez dzieci z Krzywego i Jasionki. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest na działalność Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywe, zajmującego się organizacją warsztatów edukacyjnych i zajęć sportowych dla dzieci z obu wspomnianych wsi. Album poleca Andrzej Stasiuk: „Ta książka to opowieść o bezwarunkowej, bezkompromisowej wrażliwości. Tak wygląda świat, gdy patrzymy na niego z otwartym umysłem i sercem. Nie zadajemy mu pytań, ale jesteśmy gotowi wysłuchać wszystkich odpowiedzi. Mój Boże, jak ja zazdroszczę tym dzieciakom. Ale to dobra zazdrość”.09.12.2006      Czas - przestrzeń - tożsamość

Prezentujemy trzy zupełnie różne ujęcia trzech absolutnie fundamentalnych wymiarów rzeczywistości: jak moje „ja” staje się sobą w egzystencjalnym „czasowaniu”, jak doświadcza siebie poprzez zanurzenie w przestrzeni architektury, i jak mierzy się z dziwnością świata, wychodząc ze swego zadomowienia?

10:00

Narracyjna koncepcja jednostki ludzkiej jako wersja współczesnego konstruktywizmu
— prof. Katarzyna Rosner

nagranie — odtwarzaj / pobierz (17.6 Mb)

11:10

Doświadczanie miasta - cztery ontologie przestrzeni miejskiej
— prof. Ewa Rewers

nagranie — odtwarzaj / pobierz (16.1 Mb)

slajdy cz. 1 — zobacz / pobierz (23.5 Mb)

slajdy cz. 2 — zobacz / pobierz (18.5 Mb)

12:15

Wychodząc z domu
— Andrzej Stasiuk

nagranie — odtwarzaj / pobierz (20.4 Mb)06.12.2006      Wobec Innego - wyzwania wielości. Cz. II

Ośrodek i Fundacja „Pogranicze” w Sejnach to miejsce niezwykłe. Przekonać się o tym można, będąc tam na żywo, można też (i warto!) odwiedzić stronę www.pogranicze.sejny.pl. A od 1 grudnia na krużgankach naszego krakowskiego klasztoru „Pogranicze” opowiada o sobie i swoich pasjach przez wystawę, będącą zresztą kontekstem dla spotkania z inspiratorem sejneńskiego ośrodka, Krzysztofem Czyżewskim, na które zapraszamy razem z organizatorami beczkowych Wieczorów Open.

19:30

Nasz Inny, czyli o człowieku pograniczu na agorze XXI wieku
— Krzysztof Czyżewski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (11.3 Mb)

20:00

Beczkowy Wieczór „Open” z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego
— prowadzą: Kuba Kubica i Konrad Juczewski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (21.7 Mb)

:

1-18 grudnia: „Pogranicze” - wystawa na krużgankach klasztoru
— otwarta codziennie w godz. 8.00 - 21.0002.12.2006      Wobec Innego - wyzwania wielości. Cz. I

Nie da się nie zauważyć, że w miarę przyspieszania procesów integracyjnych na poziomie struktur, także w naszym codziennym doświadczeniu coraz bardziej obecne jest stawanie wobec inności: kulturowej, religijnej, światopoglądowej... Nie sposób też nie zauważyć, że niesiemy w sobie przyzwyczajenie do funkcjonowania w obrębie ideowych monolitów: model państwa jednonarodowego, wdrażany przez ostatnie dziesięciolecia historii Polski, pozostawił na naszej zbiorowej tożsamości niezatarte piętno.
W tym kontekście coraz bardziej aktualnym staje pytanie o tożsamość jednostki w odniesieniu do społeczeństwa oraz o fundament wspólnoty (narodowej, religijnej) wobec wielokulturowości epoki późnej nowoczesności.

10:00

Literatura polska czy polskojęzyczna?
— prof. Andrzej Romanowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (23.1 Mb)

11:30

Inność, wielość i granice tolerancji
— prof. Andrzej Szahaj

nagranie — odtwarzaj / pobierz (28.7 Mb)18.11.2006      Gdy myślę się

Karkołomne to zagadnienie i bynajmniej nie jedynie w gramatycznej anarchii swej samozwrotności. Myśleć się: przyłapać swoje myślenie na gorącym uczynku. Ale, ale! Czyżbym ja - przyłapujący - był kimś różnym od swojej przyłapywanej właśnie myśli, kimś, kto może stanąć naprzeciw i spojrzeć jej prosto w oczy? Gdy próbuję pomyśleć „moje Ja”, przekreślam siebie i zamieniam Ja w „Ty”. Ale czy takie „niby-moje Ty” ma jeszcze coś wspólnego ze mną?
Sprawa byłaby błaha, gdyby szło tylko o aporetyczne gry i żonglerki à la Zenon (jak te na wieki nierozstrzygalne wyścigi Achillesa z żółwiem); tymczasem - jak się zdaje - ze swoim Ja trzeba żyć na co dzień...
Problem samopoznania i samoświadomości - bo o nie tutaj chodzi - to kwestia jakości naszego bycia, sprawa absolutnie podstawowa. Jak „się” przeżywam, czy (i jak?) odsłania się przede mną treść „mnie” i czy „moje własne Ja” jest rzeczywiście moje i własne? Z tym wyzwaniem spróbujemy się zmierzyć...

10:00

O samopoznaniu
— prof. Adam Węgrzecki

nagranie — odtwarzaj / pobierz (18 Mb)

11:30

Samoświadomość a unikalność osób ludzkich
— prof. Stanisław Judycki

nagranie — odtwarzaj / pobierz (17.3 Mb)04.11.2006      Mit

Nazywasz drzewo drzewem i już więcej nie myślisz o tym słowie. Ale to nie było ”drzewo”, zanim nie nadałeś mu tej nazwy. Możesz nazwać gwiazdę gwiazdą i powiedzieć, że to tylko kula rozżarzonej materii, idąca wzdłuż matematycznie wyliczonego kursu. Ale tak jej nie widzisz. Przez nazywanie rzeczy i opisywanie ich tylko wymyślasz własne terminy dla nich. A tak jak mowa jest wymyśleniem dotyczącym przedmiotów i idei, tak mit jest wymyśleniem dotyczącym prawdy (J.R.R. Tolkien). Hmmm... Piękne, nieprawdaż? Tylko jaki związek ma taki mit z naszym współczesnym doświadczeniem? Czy mityczny światopogląd jest zaledwie przeżytkiem dawnych wieków, z którego Zachód wyrósł definitywnie? A może wręcz przeciwnie: mityzacja świata nie jest ukończona?

10:00

Mit a historia
— prof. Andrzej Szyjewski

tekst — czytaj / pobierz (0.1 Mb)

11:30

Odczarowanie, rozczarowanie i zaczarowanie. Obecność mitu raz jeszcze
— dr Dariusz Czaja

nagranie — odtwarzaj / pobierz (25.7 Mb)21.10.2006      Peryferie logosu

W wiekowej konstrukcji myśli europejskiej istotna pozycja logosu zasadniczo nie budzi wątpliwości. A jednak bywa on celem nierzadkich ataków: czy stoją za nimi nieszkodliwi dyletanci i intelektualni wywrotowcy, czy też jednak musimy uczciwie przyznać, że nasz świat wcale panlogicznym nie jest? Że eksplanacyjna moc kategorii rozumności ma swoje granice? Wydaje się, iż już sami wynalazcy tego użytecznego skądinąd terminu nie byli zgodni co do absolutności jego zastosowania. A co z doświadczeniem absurdu? Mimo że często zakamuflowany, istnieje on w wielu obszarach naszego życia: a więc będzie też o przeżywaniu wielości i obrzeżach światów. Ponadto - o teatrze. Czy kategoria absurdu, kojarzona wąsko z Beckettem i Ionesco, nie jest przypadkiem o wiele głębiej związana z tradycyjnym toposem theatrum mundi? Szekspir-absurdysta?

10:00

U źródeł logosu
— prof. Cezary Wodziński

nagranie — odtwarzaj / pobierz (7.8 Mb)

11:15

Pejzaże absurdu
— dr Bernard Sawicki OSB

nagranie — odtwarzaj / pobierz (11.1 Mb)

12:15

Wielki teatr świata czy wielki absurd świata?
— Anna R. Burzyńska

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15 Mb)14.10.2006      Sztuka pytania

Wyruszając w kierunku antropologiczno-egzystencjalnej autorefleksji (taki tym razem pomysł mamy - więcej: deeswu/co będzie), pierwsze powakacyjne pytanie postawimy o stawianie pytań właśnie. O pułapki ciekawości. Bo co nam z tego, że kwestionujemy oczywistość, że wnikamy – przynajmniej tak nam się zdaje – w istotę rzeczy? Czy chęć zrozumienia i dążenie do obiektywnej prawdy nie jest li tylko zakamuflowaną potrzebą panowania, albo względami psychicznego komfortu podyktowanym mechanizmem racjonalnego porządkowania świata, który z natury swej poukładany wcale nie jest? Anatomia ciekawości zatem. Lub sztuka pytania, jeśli kto woli – nad zachęcającym tytułem jeszcze popracujemy... Taki po prostu metapoziom na dobry początek kolejnego roku namysłów.

10:00

O myśleniu i prawdzie
— prof. Tadeusz Gadacz

nagranie — odtwarzaj / pobierz (19.1 Mb)

11:30

O rozumieniu i nierozumieniu
— prof. Michał Paweł Markowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.2 Mb)06.06.2006      DETERMINIZM

Kolejne spotkanie z cyklu \'Wiara i nauka\'. Spróbujemy tym razem spojrzeć na zagadnienia konieczności i wolności z trzech różnorodnych perspektyw - biologicznej, fizycznej i teologicznej. Gdzie każda z nich sytuuje obszar ludzkiej wolności i jaka jest natura tego, co koniecznie nas ogranicza.

10:00

O przeznaczeniu. Czy Bóg zaplanował nam życie?
— dr Michał Paluch OP (Instytut Tomistyczny, Warszawa)

11:10

Determinizm w fizyce
— prof. Maciej Przanowski (Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej)01.04.2006      CZŁOWIEK WŚRÓD LUDZI - CZ. III

Dalszy ciąg sesji poświęconej osobie i myśli prof. Antoniego Kępińskiego

10:00

Kontakt profesora Kępińskiego z chorymi
— dr Elżbieta Leśniak

nagranie — odtwarzaj / pobierz (10.4 Mb)

10:35

Trzy wymiary i całość
— prof. Jacek Bomba

11:05

Lęk sumienia wg Antoniego Kępińskiego
— dr Andrzej Kowal31.03.2006      CZŁOWIEK WŚRÓD LUDZI - CZ. I

Sesja poświęcona osobie i myśli prof. Antoniego Kępińskiego

17:00

Biografia Antoniego Kępińskiego
— prof. Zdzisław Ryn

17:35

Poznanie drugiego człowieka
— prof. Adam Węgrzecki

18:20

Jaki człowiek jest naprawdę? Kępiński o osobowości
— dr Anna Tylikowska31.03.2006      CZŁOWIEK WŚRÓD LUDZI - CZ. II

Sesja poświęcona osobie i myśli prof. Antoniego Kępińskiego

18:55

Wspólnota vs. jednostka
— prof. Anna Gałdowa

19:30

Dyskusja: znaczenie myśli Kępińskiego dla współczesnej kultury
— po dyskusji zapraszamy na film11.03.2006      PATRIOTYZM

10:00

Filozofia patriotyzmu.
— prof. Władysław Stróżewski28.01.2006      CZŁOWIEK I KOSMOS

Na dobre rozpoczynamy w ramach Dominikańskiej Szkoły Współczesności cykl wykładów poświęconych relacjom między różnymi gałęziami nauki oraz między wiarą i nauką. Wydawać się może, że podziały między nimi są trwałe, głębokie i oczywiste, a znalezienie możliwości porozumienia - niemożliwe. Być może jednak takie spojrzenie jest dość płytkie, a stereotypowe postrzeganie przysłania nam tylko istotne i głębokie treści? O tym właśnie - między innymi - mówić będą zaproszeni Wykładowcy.

10:00

Czas człowieka i czas Wszechświata.
— ks. prof. Michał Heller

nagranie — odtwarzaj / pobierz (29.1 Mb)

11:15

O wielkim wybuchu i ewolucji Wszechświata.
— dr Tomasz Płazak (AGH)03.12.2005      KORZENIE EUROPY

Wydaje się, że konary drzewa kultury europejskiej są już bardzo odległe od własnych korzeni i niemal ich nie dostrzegają. Nadal jednak czerpią z nich soki. Refleksja nad tym, co formowało naszą cywilizację posiada wiele obliczy. Profesor Kłoczowski usiłuje pokazać, jaka była droga od Civitas Christiana do nowoczesnej Europy oraz jak w istocie tworzyli ją ludzie i ludzka wolność.

10:00

Chrześcijańskie korzenie Europy.
— prof. Jerzy Kłoczowski (KUL)05.11.2005      KARA ŚMIERCI

10:00

Sprawiedliwa, słuszna i skuteczna.
— prof. Ryszard Legutko (Instytut Filozofii UJ, Ośrodek Myśli Politycznej)

11:15

Czy Kościół nie wie, co zrobić z karą śmierci?
— o.prof. Jacek Salij OP29.10.2005      O STWORZENIU, GODNOŚCI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA

10:00

O ewolucji i powstaniu człowieka.
— prof. Krzysztof Kaczanowski (Instytut Zoologii UJ)

11:30

Z dawnych rozważań o marności i pogardzie świata oraz nędzy i godności człowieka
— prof. Juliusz Domański (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)27.10.2005      CZY WARTO BYĆ PRZYZWOITYM? - prof. Władysław Bartoszewski:

Promocja książki organizowana razem z wydawnictwem *W drodze*.

18:00

Czy warto być przyzwoitym?
— prof. Władysław Bartoszewski15.10.2005      MORALNOŚĆ POLITYCZNA

10:00

Czy polityka musi być niemoralna?
— prof. Miłowit Kuniński (Instytut Filozofii UJ, Ośrodek Myśli Politycznej)

11:15

Moralność niepolityczna.
— prof. Stefan Niesiołowski (Senator RP)14.05.2005      POLSKA

10:00

Polskość jako sytuacja
— prof. Mieczysław Porębski

11:30

Jak w latach 1976-1980 widzieliśmy przyszłą Polskę?
— prof. Zdzisław Najder07.05.2005      MITY NARODOWE

10:00

Mity narodowe - współczesne propozycje myślenia
— prof. Włodzimierz Szturc

nagranie — odtwarzaj / pobierz (22.6 Mb)

11:30

Polak-katolik - mit czy rzeczywistość?
— dr Józef Puciłowski OP

nagranie — odtwarzaj / pobierz (0.5 Mb)23.04.2005      ROK 1989

10:00

Kondycja postsocjalistyczna. Transformacja widziana oczyma antropologa społecznego
— dr Marcin Lubaś

nagranie — odtwarzaj / pobierz (22.7 Mb)

11:30

Czy kapitalizm potrzebuje fabuły? O prozie po roku 1989
— prof. Przemysław Czapliński09.04.2005      PAMIĘĆ

10:00

Pamięć historii
— prof. Anna Gałdowa

11:30

Historia i pamięć
— prof. Władysław Bartoszewski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (25.7 Mb)19.03.2005      WOLNOŚĆ

10:00

Metafizyka wolności
— prof. Tadeusz Gadacz

nagranie — odtwarzaj / pobierz (19.4 Mb)

11:30

Wolność apolityczna
— prof. Paweł Śpiewak

nagranie — odtwarzaj / pobierz (19 Mb)05.03.2005      UTOPIE

10:00

Korzenie i skrzydła czyli rodowody nowożytnych utopii
— prof. Jerzy Szacki

nagranie — odtwarzaj / pobierz (17.4 Mb)

11:30

Rzecz o antyutopii
— dr Paweł Kłoczowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (24.5 Mb)26.02.2005      ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Tak jak etyka w starożytności nie mogła obejść się bez pojęcia cnoty, tak współczesna bez odpowiedzialności. Szczególnie mocno w ostatnich latach problem ten zarysował się w kontekście win PRL-u. Czy stwierdzenie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za tamtą sytuację, jest równoważne z powiedzeniem, że w takim wypadku nikt nie jest odpowiedzialny? Pozostali przecież ludzie odpowiedzialni nie tylko za zło, ale również za dobro, które czynili.

10:00

Problem winy
— dr hab. Włodzimierz Bernacki

nagranie — odtwarzaj / pobierz (25.9 Mb)

11:30

Odpowiedzialność za przeszłość czy za przyszłość?
— prof. Jacek Filek

nagranie — odtwarzaj / pobierz (22.8 Mb)22.01.2005      ROK 1980

10:15

Rewolucja solidarności
— dr Antoni Dudek

nagranie — odtwarzaj / pobierz (18.8 Mb)

11:30

O sztuce oddychania pod wodą
— prof. Wojciech Ligęza

nagranie — odtwarzaj / pobierz (26.3 Mb)08.01.2005      POLITYKA

Czy warto powtarzać wielkie słowa? Ale przede wszystkim, czy możemy być ludżmi nie uprawiając polityki? Karl Jaspes twierdził, że jest to niemożliwe. Wolność niesie za sobą wezwanie do podjęcia ryzyka życia politycznego.

10.00

O Arystotelesie, Weberze i kilku ważnych ideach
— prof. Zdzisław Krasnodębski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (34.5 Mb)18.12.2004      AUTORYTETY

Współczesne czasy nie rodzą mistrzów. Stwierdzenie tego faktu potwierdzone przez wielu myślicieli nie świadczy jeszcze o tym, że mistrzów nie pragniemy. Pragnienie posiadania mądrego i oddanego nauczyciela, który może stać się atorytetem (nie tylko w pewnej dziedzinie wiedzy, ale przede wszystkim, który nauczy jak żyć) jest czymś naturalnym dla człowieka. Zadanie to, mogą spełniać nie tylko jednostki, ale również grupy społeczne.

10:00

Autorytet w świecie wartości - o powstaniu i upadku autorytetów
— prof. Władysław Stróżewski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (21.7 Mb)

11:30

O autorytecie inteligencji
— prof. Andrzej Borowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (20.9 Mb)04.12.2004      PRAWO

Każdy obywatel ma prawo do dobrego państwa, czyli do dobrej legislacji, administracji i sądownictwa. Co może jednak w takiej sytuacji zrobić „szary obywatel”, który nie ma wpływu na żadną z tych dziedziń życia publicznego?

10:00

O państwie prawa
— prof. Andrzej Zoll27.11.2004      LEWICA

Lewica to nie tylko wybór konktetnej opcji politycznej, ale zespół wartości, które się wyznaje. Czy w dzisiejszej Polsce, pamiętającej jeszcze komunizm, jest miejsce na mówienie o etosie lewicy? Czy trzeba wyjść poza język polityki aby wyznawać te wartości?

10:00

Puste miejsce po lewicy
— prof. Karol Modzelewski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (23.3 Mb)

11:30

Dylematy postkomunizmu i nieadektawność języka polityki (prawicy i lewicy)
— prof. Jadwiga Staniszkis

nagranie — odtwarzaj / pobierz (28.4 Mb)06.11.2004      Rok 1968

Pretekstem do rozwinięcia kampanii antysemickiej i antyinteligenckiej, a także do weryfikacji w środowiskach studentów, dziennikarzy, kadry naukowej, literatów i artystów stały się wydarzenia, jakie miały miejsce w marcu 1968. Bezpośrednią przyczyną zajść marcowych był zakaz grania w warszawskim Teatrze Narodowym „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Sprzeciw środowisk akademickich spotkał się z brutalną reakcją ze strony władz.

10:00

Leszek Kołakowski - między Rozumem a Absolutem
— prof. Maria Flis

nagranie — odtwarzaj / pobierz (22.4 Mb)

11:30

Rok 1968 - początek nowej epoki w literaturze?
— dr Bronisław Maj

nagranie — odtwarzaj / pobierz (22.3 Mb)23.10.2004      Totalitaryzm

Karl Jaspers tak pisał o totalitaryzmie: ...To twór Proteuszowy, który pojawia się ciągle w nowych maskach, który jak węgorz wyślizguje się z naszych rąk, który czyni coś wręcz przeciwnego niż głosi, który przeinacza sens słów, który mówi, nie po to, by komunikować prawdę, lecz po to by słuchaczy ogłuszyć, odwieść od spraw istotnych, zahipnotyzować, zastraszyć, oszukać, który wywoła i wykorzysta każdy lęk i który będzie obiecywał ludziom bezpieczeństwo, jednocześnie niszcząc je całkowicie.

10:00

Maski nicości
— dr Krzysztof Dorosz

nagranie — odtwarzaj / pobierz (25.7 Mb)

11:30

Marksizm, czyli skok do królestwa wolności
— prof.Andrzej Walicki

nagranie — odtwarzaj / pobierz (16.1 Mb)09.10.2004     

18:15

O samotności
— Adam Zagajewski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (7.8 Mb)

18:45

O religii
— o. prof. Jan A. Kłoczowski OP

nagranie — odtwarzaj / pobierz (9.3 Mb)

19:15

Dyskusja

nagranie — odtwarzaj / pobierz (6.8 Mb)09.10.2004     

17:00

O losie: Czapski a Rosja
— Bogdan Gancarz

nagranie — odtwarzaj / pobierz (8.3 Mb)

17:30

O sztuce
— prof. Aleksander Jackowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (6.6 Mb)08.10.2004     

18:45

O powinności
— Anna Baranowa

nagranie — odtwarzaj / pobierz (7.3 Mb)

19:15

O obrazie i literze
— Frédéric Saillot

20:00

Dyskusja08.10.2004      Józef Czapski - sesja

Jesteśmy przekonani, że dzieje świata odbijają się w człowieku jak w zwierciadle. Stąd nasza intuicja, że próbę przyjrzenia się współczesności należy prowadzić również w kierunku badania konkretnego spełnionego życia. Nie przypadkiem zwróciliśmy się ku osobie Józefa Czapskiego, który przy całym swym bogactwie człowieczeństwa posiada tę zaletę, że przeżył prawie całość XX wieku. Wysiłek, jaki podjął swoją twórczością, a przede wszystkim swoim życiem, może być wskazówką do zrozumienia chociaż części tajemnicy, jaką skrywa w sobie świat współczesny.

17:00

Józef Czapski – wspomnienie po jedenastu latach
— prof. Stanisław Rodziński

nagranie — odtwarzaj / pobierz (9.7 Mb)

17:30

O wychowaniu
— prof. Jacek Woźniakowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (4.9 Mb)

18:00

Wernisaż prac Józefa Czapskiego
— ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i prywatnych zbiorów prof. Stanisława Rodzińskiego08.05.2004      POSTMODERNIZM, odsłona II

10.00

Czy wszystko jest dozwolone? Postmodernistyczna wizja sztuki i historii sztuki
— prof. Wojciech Bałus

nagranie — odtwarzaj / pobierz (14.8 Mb)

11.30

Pomodernizm i poczłowiek
— Bogdan Baran24.04.2004      POSTMODERNIZM, odsłona I

Metanarracja – dyskurs, który rości sobie pretensje do objaśniania (czasem nawet, o zgrozo, do oceniania) rzeczywistości. Czy zgodnie z podstawowym ponowoczesnym przekonaniem, matanarracje nie są już możliwie? Czy nie są już możliwe książki, filmy, systemy filozoficzne, będące czymś więcej niż prywatną opowieścią twórcy, która jest obowiązująca (choć i to nie wiadomo) tylko dla niego i wobec niego?

10.00

Postmodernistyczny racjonalizm
— prof. Krystyna Wilkoszewska

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.8 Mb)

11.30

Postmodernizm i kino
— dr hab. Krzysztof Loska

nagranie — odtwarzaj / pobierz (14.9 Mb)17.04.2004      GENDER

Skąd się biorą feministki? (i o co walczą?) Skąd się biorą antyfeministki? (i dlaczego nimi są?) Czy feminizm jest promocją kobiety i kobiecości czy wręczą przeciwnie?

10.00

Z twarzą Marilyn Monroe, czyli współczesna kultura jest kobietą
— dr Adam Regiewicz

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.9 Mb)

11.15

Podmiotowość, różnica, kultura - współczesne dyskusje feministyczne
— Anna Nacher

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.4 Mb)

12.30

O co chodzi kobietom, czyli o różnych feminizmach amerykańskich
— dr Joanna Petry-Mroczkowska27.03.2004      UNIWERSYTET

Czym był i czym stał się Uniwersytet? Czy ciągle postępujący proces zastępowania jego dawnej, mądrościowej koncepcji, ideałem czczej eruditio lub wręcz przydatności zawodowej, nie niszczy czegoś niezmiernie cennego: etosu bezinteresownego poszukiwania prawdy?

10.00

Korzenie i tradycja europejskiego uniwersytetu, czyli o poszukiwaniu mądrości
— prof. Krzysztof Ożóg

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.1 Mb)

11.30

O bezinteresowności humanistów
— prof. Andrzej Borowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (17 Mb)20.03.2004      TOLERANCJA

Termin absolutnie magiczny. Wyrażenie wobec niego jakichkolwiek zastrzeżeń, skazuje na szybką śmierć w życiu publicznym. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że pojęcie to uległo w ubiegłym stuleciu znacznemu przekształceniu.

10.00

Twarz Innego
— o. prof. Jan A. Kłoczowski OP

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.8 Mb)

11.15

Tolerancja jako pierwsza (i ostatnia) cnota świata zachodniego
— prof. Ryszard Legutko

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.2 Mb)

12.30

O tolerancji. Kilka uwag historyka myśli politycznej
— prof. Bogdan Szlachta

nagranie — odtwarzaj / pobierz (13 Mb)06.03.2004      INTELIGENCJA

Klerkizm jako postawa programowego niezaangażowanego intelektualistów w życie polityczno-społeczne, był obwiniany w XX wieku o bierne przyczynienie się do rozwoju różnorakich chorób stulecia. Jak ma się do tego etos inteligencki? Czy dzisiejsze przekształcanie się inteligencji w klasę średnią jest aby najlepszym z możliwych wariantów rozwoju? Co traci społeczeństwo tracąc inteligencję?

10.00

Rosja XIX wieku, czyli o narodzinach inteligencji
— dr Michał Bohun

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.7 Mb)

11.15

Czy jest nam dziś potrzebna inteligencja?
— dr Jarosław Gowin

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.8 Mb)

12.30

Klerk i intelektualista: o pokusie pogardy w myśleniu
— dr Agata Bielik–Robson

nagranie — odtwarzaj / pobierz (14.1 Mb)21.02.2004      SPOŁECZEŃSTWO OTWARTE

Przed niemalże 60-cioma laty Karl Popper zaproponował budowę społeczeństwa w oparciu nie o fundament absolutnej prawdy, lecz o programową różność postaw, wartości i przekonań. Projekt ten miał uchronić nowoczesność przed zagrożeniami wszelakich ideologii totalitarystycznych. Niewiele książek w historii wywołało tak żywiołową reakcję osób identyfikujących się z opcją prawicową. Postulatowi Poppera zarzucały one nade wszystko groźne następstwa antropologiczne. Człowiek „społeczeństwa otwartego” jawił się im jako płaska i trywialna karykatura człowieka „czasów dawnych”.

10.00

Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie
— o. dr Maciej Zięba OP

nagranie — odtwarzaj / pobierz (10.2 Mb)

11.15

Społeczeństwo jako dom towarowy
— prof. Ryszard Legutko

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.7 Mb)

12.30

Człowiek w świecie na wskroś otwartym
— prof. Czesław Porębski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.9 Mb)17.01.2004      DEMOKRACJA

Wbrew znanemu zdaniu znanego Winstona Ch., warto się pewnie zastanowić, czy aby naprawdę nie można by wymyślić nic lepszego niż demokracja.

10.00

Wielkość i słabość demokracji według tradycji antycznej
— dr Dariusz Karłowicz

11.30

Demokracja... i nic więcej?
— dr Dariusz Gawin10.01.2004      MEDIALNE WARTOŚCI CZY WARTOŚCIOWE MEDIA?

Jakie powinny być media? Neutralne wobec wartości czy lansująceje je? A jeśli już, to jakie wartości i kto (i na jakiej podstawie) miałby ustalać ich kanon? I czy nieuchronną alternatywą dla wartościowych mediów nie jest czasem medialność wartości, pojęta jako ich uśrednienie lub też strywializowanie?

10.00

Media między buntem mas a demokracją
— prof. Wiesław Godzic

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.3 Mb)

11.15

Czy opłaca się być uczciwym dziennikarzem?
— Tomasz Lis

12.30

Media i świat wartości: pokusy – postrachy – pytania
— Jerzy Sosnowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (14.6 Mb)13.12.2003      BUNT MAS

Koncepcja José Ortegi y Gasseta ma już ponad 70 lat. Czy przez ten czasu jego prognoza sprawdziła się? Czy żyjemy w świecie, w którym „umysłom przeciętnym i banalnym” udało się narzucić ogółowi społeczeństwa swój wzorzec zachowań, gustów, smaku?

10.00

Anatomia człowieka masowego
— prof. Elżbieta Wolicka

nagranie — odtwarzaj / pobierz (18.5 Mb)29.11.2003      POPKULTURA

Według znanego powiedzenia, o ile kiedyś niewielu tworzyło dla niewielu, następnie niewielu dla wielu, to teraz wielu tworzy dla wielu. Dobrze to czy nie i co na to sztuka?

10.00

Kultura wysoka i popularna - wzajemne zmagania i podchody
— prof. Teresa Walas

nagranie — odtwarzaj / pobierz (13.3 Mb)

11.30

Czy popkulturę można uszlachetnić?
— dr Bartłomiej Dobroczyński

nagranie — odtwarzaj / pobierz (13.5 Mb)

12.30

Wata cukrowa. Z dziejów pewnego marzenia
— Marta Tarabuła22.11.2003      GLOBALIZACJA

Termin prawie że już legendarny. Co najmniej na tyle, żeby stać się cokolwiek niemodnym. W każdym razie warto poznać teorię p. McLuhana. Chociażby po to, by wiedzieć, dlaczego jacyś młodzieńcy w chustach na szyjach rzucają kostką brukową w stróżów prawa.

10.00

Globalna wioska i jej wewnętrzne sprzeczności
— dr Agnieszka Fulińska

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.8 Mb)

11.30

Globalny biznes w nieglobalnej wiosce: iluzje ekonomicznej globalizacji
— prof. Paweł H. Dembiński

nagranie — odtwarzaj / pobierz (18.8 Mb)08.11.2003      EUROPA, odsłona II

W nawiązaniu do ostatniego spotkania poświęconego Europie, chcemy spróbować pomyśleć ją jako pewną koncepcję człowieka, świata, sztuki i nauki. Właśnie taka Europa wydaje się nam być czymś bardzo specyficznym, jasno odróżniającym ją nie tylko od kultur wschodnich, ale także od reszty świata zachodniego.

10.00

Europa stara i nowa czyli o obumieraniu i nowości życia. Rosyjskie wizje zagłady Zachodu
— dr Michał Bohun

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.3 Mb)

11.30

Europa z amerykańskiej perspektywy: kolebka kultury czy park krajobrazowy?
— dr Annamaria Orla-Bukowska

13.00

Specyfika kina europejskiego
— prof. Krzysztof Zanussi

nagranie — odtwarzaj / pobierz (17.6 Mb)25.10.2003      ZACHÓD

Mówienie o uniwersalizmie kultury zachodniej stało się od pewnego czasu sprawą wstydliwą. Kłopotliwym faux pas, które nie ma prawa zdarzyć się w kręgach wyrafinowanych intelektualnie. Czy istotnie konieczne jest porzucenie tradycyjnego przeświadczenia o Zachodzie jako awangardzie kulturowej świata?

10.00

Fukuyama i Huntington: przyszłość jedno czy wielokulturowa?
— dr Piotr Kłodkowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (12.3 Mb)

11.30

Źródła zachodniego uniwersalizmu
— Bronisław Wildstein

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.1 Mb)18.10.2003      EUROPA, odsłona I

Uważa się niekiedy, że jednocząca się Europa jest skazana na bycie tworem jedynie polityczno-ekonomicznym. Czysto interesownym związkiem opartym na spodziewanej wielostronnej korzyści. Czy w związku z tym mówienie o kulturowej jedności Europy nie jest tylko użyteczną fikcją, która została spreparowana dla przekonania eurosceptyków?

10.00

Korzenie Europy
— prof. Zygmunt Kubiak

nagranie — odtwarzaj / pobierz (15.7 Mb)

11.30

Kulturowa jedność Europy: fikcja czy rzeczywistość?
— Henryk Woźniakowski

nagranie — odtwarzaj / pobierz (22 Mb)..